Centar za demokratsku tranziciju (CDT) upućuje Odboru za sveobuhvatnu izbornu reformu (Odbor) preporuke za unapređenje Krivičnog zakonika Crne Gore (KZCG) koje imaju za cilj poboljšanje kvaliteta zaštite izbornih prava i prevenciju političke korupcije i zloupotreba u finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.
Zaštita izbornih i političkih prava putem krivičnih sankcija od ključne je važnosti za očuvanje integriteta demokratskih društava. Ta prava služe kao temelj poštene i reprezentativne vlasti, garantujući da se čuje svaki pojedinac i da se poštuju njegovi izbori. Nametanjem kazni za postupke koji podrivaju ova prava, poput povrede slobode opredjeljenja, sprečavanja izbora, zastrašivanja, finansijskih zloupotreba i drugih prevara, društva mogu prevenirati takva ponašanja i zaštititi demokratski proces. Krivične sankcije djeluju kao odvraćanje, signalizirajući ozbiljnost kršenja ovih temeljnih prava i jačajući princip da su slobodni i pošteni izbori neprikosnoveni. Bez ovakve zaštite, sama suština demokratije je ugrožena, dovodeći do erozije povjerenja u institucije i lišavanja građana prava glasa, što na kraju narušava temelje pravednog i ravnopravnog društva.
Predlozi koji su pred Odborom predstavljaju rezime našeg dvoipodecenijskog zalaganja za fer i demokratske procese i usmjereni su ka preveniranju i kažnjavanju onih djela koja godinama opterećuju naše izborne procese i podrivaju naš demokratski sistem.
Prilikom pripreme naših preporuka imali smo na umu i mišljenje EU iz nedavno objavljenog “non-papera” kojim se, s pravom, skreće pažnja na neadekvatan okvir za sankcionisanje nelegalnog finansiranja političkih subjekata i izbornih kampanja: “Primjetno je da pravni okvir nije u skladu s preporukama GRECO-a i ODIHR-a za značajno povećanje transparentnosti, kontrole troškova političkih stranaka i sprečavanja zloupotrebe državnih resursa, uključujući odvraćajuće sankcije. Stoga, trenutni pravni okvir još uvijek ne predviđa djelotvorne zaštitne mjere i kazne za zaobilaženje pravila.”
Drugim riječima, potrebno je stvoriti pravni okvir koji će omogućiti da se kršenje zakona “ne isplati” i ne donositi korist prekršiocima, poboljšati njegov kvalitet preciziranjem postojećih i uvođenjem novih odredaba u Krivični zakonik, i na taj način stvoriti uslove da nadležni državni organi mogu efikasno djelovati u slučajevima kršenja zakona.
U našem predlogu naći ćete mehanizme za preudupređivanje različitih devijacija koje su činile značajnu štetu izbornim procesima u Crnoj Gori.
U pripremi ovih preporuka vodili smo računa o opravdanosti predloženih intervencija i proporcionalnosti predloženih kazni. Ako izuzmemo teška djela protiv izbornih prava, dominantno zaprijećen posebni maksimum za krivična djela protiv izbornih prava iz KZCG je do jedne godine. Opravdano je stoga pitanje – da li posebni maksimum, ovako nisko postavljen, može da dovede do svrhe kažnjavanja (član 32 KZCG), odnosno da li u okviru opšte svrhe izricanja krivičnih sankcija (član 4 stav 2 KZCG) može da dovede do suzbijanja djela kojima se povređuju ili ugrožavaju vrijednosti zaštićene krivičnim zakonodavstvom.1
Mi vjerujemo da bi promjena ove politike kazni bila značajan korak naprijed za unapređenje kvaliteta naših izbornih procesa ali i doprinijela stvarnom ispunjavanju preporuka GRECO, EU i Venecijanske komisije.
Zato Odboru upućujemo konkretno formulisane i obrazložene predloge za ustanovljavanje nekoliko novih krivičnih djela, kao i za izmjene odnosno poboljšanje nekoliko važećih odredaba KZCG.
To se, prije svega odnosi na uspostavljanje krivičnih djela davanje i primanje mita u vezi sa glasanjem, podmićivanje poslanika odnosno odbornika, falsifikovanje potpisa radi utvrđivanja izborne liste i prikrivanje priloga i koristi. Takođe, predlažemo i dopunu krivičnog djela prihvatanje priloga iz zabranjenih izvora.
Čvrsto vjerujemo da će politički subjekti koji se, makar verbalno, zalažu za stvarno i sveobuhvatno unapređenje naših izbornih procesa, ali i za ispunjavanje ključnih kriterijuma za članstvo naše države u EU, nedvosmisleno podržati preporuke koje im upućujemo.
Oni koji zaista žele fer izbornu trku, smanjenje prednosti koju pojedini subjekti imaju i prije njenog početka i dalji razvoj naše demokratije neće imati dilemu kuda treba da se ide.
Naši predlozi nijesu usmjereni protiv konkretnog političkog subjekta bez obzira da li pripada vlasti ili opoziciji. Njihov target su prekršioci zakona, oni koji smatraju da se izbori u Crnoj Gori i dalje trebaju dobijati kriminalnim, nelegalnim i nečasnim radnjama. Vjerujemo da je u Crnoj Gori konačno došlo vrijeme da se ovakvima stane na put.
Ostajemo otvoreni za sve dobronamjene kritike i sugestije vezane za naš predlog i radujemo se kvalitetnoj raspravi vezanoj za ovu temu.
Dokument je dostupna na linku.
Centar za demokratsku tranziciju (CDT)