Dezinformacije o vakcinama nas vraćaju decenijama unazad

Dezinformacije o vakcinama nas vraćaju decenijama unazad

19/05/2021

Država i društvo moraju značajno intenzivirati aktivnosti na suprotstavljanju propagandnim i dezinformacionim aktivnostima različitih aktera koje su im, u posljednjih nekoliko godina, nanijele veliku štetu, usporile njihov razvoj i stavile ih na dno ljestvice prosvijećenih zajednica.

Jedna od lako vidljivih, a ujedno i veoma opasnih dezinformacionih kampanja je ona usmjerena protiv vakcinacije, a radi ostvarivanja brojnih spoljnopolitičkih, političkih i ekonomskih interesa različitih aktera. Ovo je kampanja koja je direktno usmjerena na to da u našem društvu bude što više bolesnih i preminulih građana/ki.

Njen uticaj najbolje pokazuju rezultati istraživanja javnog mnjenja prema kojima bi se tek oko polovine stanovništva Crne Gore vakcinisalo protiv koronavirusa.

Iako je odziv u prvim danima masovne imunizacije bio odličan, uočava se trend opadanja interesovanja za primanje vakcine na šta ukazuje osjetan pad broja dnevno vakcinisanih građana.

U Crnoj Gori je prvu dozu vakcine protiv koronavirusa, po jučerašniim podacima, primilo je 110 949 ljudi ili oko 17.8% stanovništva, revakcinisalo se 34 367 ili 5.5%.

Iako se ulažu značajni napori u procesu imunizacije, ovi brojevi govore da smo daleko od potrebnog broja vakcinisanih, te jasno ukazuju da je antivakcinaška kampanja imala uticaj i na stvarno ponašanje ljudi a ne samo na njihove percepcije o vakcinaciji i korona virusu.

Takođe, jako nezadovoljavajući broj djece vakcinisane MMR vakcinom ukazuje da je Crna Gora, nažalost, država u kojoj ideje protivljenja vakcinaciji i vjerovanje u teorije zavjere nijesu samo vezane za korona virus. Činjenice nam govore da se svijest našeg društva o ovim pitanjima vratila desetinama godina unazad.

Zabrinjavaju i podaci iz nedavnih istraživanja koja su pokazala da se u Crnoj Gori 43 odsto građana vjeruje da je pandemija koronavirusa prevara i da tek 51 odsto njih ima namjeru da se vakciniše protiv Covida-19.

Želeći da damo podršku zdravstvenim vlastima u procesu imunizacije građana/ki i animiramo državne institucije za borbu protiv dezinformacija i propagande, Centar za demokratsku tranziciju (CDT) je, kroz projekat Raskrinkavanje.me, pokrenuo kampanju o štetnostima lažnih informacija o vakcini koje se svakodnevno plasiraju preko društvenih mreža i putem medija.

Ova kampanja realizuje se uz podršku Balkanskog fonda za demokratiju Njemačkog Maršalovog fonda SAD i Agencije SAD za međunarodni razvoj USAID-a.

Platforma Raskrinkavanje.me će nastaviti da se bori protiv lažnih vijesti i dezinformisanja javnosti na našem govornom području. Da bi bili uspješniji treba nam podrška dobronamjernih ljudi pa pozivamo građanke i građane da nam prijave sumnjive informacije i objave sa društvenih mreža i medija, a mi ćemo ih detaljno provjeriti.

Platforma Raskrinkavanje.me će nastaviti da se bori protiv lažnih vijesti i dezinformisanja javnosti na našem govornom području. Da bi bili uspješniji treba nam podrška dobronamjernih ljudi pa pozivamo građanke i građane da nam prijave sumnjive informacije i objave sa društvenih mreža i medija, a mi ćemo ih detaljno provjeriti.

Provjerite činjenice – vakcine spašavaju živote!

 

Tijana Velimirović

Koordinatorka projekta Raskrinkavanje.me